Koniec przeprowadzki

Od kilku dni przeprowadzamy rodziny z pasieki zachowawczej w Granicy w Kampinoskim Parku Narodowym. Z 25 uli, które tu się znajdują, zasiedlonych jest 10 i po 2-3-4 w zależności od czasu, jakim dysponujemy, przenosimy je z uli typu dadant do uli wielkopolskich. Dadanty są leciwe, połatane, lekko się rozjeżdżają i niestety nie mamy do nich ani akcesoriów, ani wyposażenia. Wszyscy w Stowarzyszeniu Kampinoska pracujemy z ulami wielkopolskimi, więc w sytuacji, w której trzeba szybko dołożyć rodzinom ramki, korpusy, cokolwiek zadziałać, łatwiej jest nam zareagować, gdy wszystko jest ujednolicone formatem. Na razie rodziny przeprowadzamy na tymczasowe ule. Pogoda spowodowała, że przyroda oszalała i wszystko kwitnie, a rodziny rozwijają się jak szalone. Nie możemy zwlekać, musimy działać. Stąd szybka decyzja o przeprowadzaniu rodzin i wyciąganie z naszych zasobów prywatnych uli wielkopolskich. Docelowo chcemy pasiekę odbudować i umieścić w nowych ulach drewnianych. To jest między innymi cel uruchomionej przez nas zbiórki.

Dziś już skończyliśmy przenosić ostatnie rodziny. Dwie już są na trzech korpusach – piętrach, pozostałe na dwóch. W przyszłym tygodniu przeglądamy pasiekę, bowiem nie we wszystkich rodzinach udało się zidentyfikować matki. A w jednej z nich znaleźliśmy dorodną, żółciutką jak rasowa pszczoła włoska matkę!   Niestety wiemy, że w pasiece zachowawczej w Granicy znajdują się zmieszańcowane rodziny, bowiem żadna z nich nie przeszła pozytywnie oceny morfometrycznej (badań cech charakterystycznych dla podgatunku pszczoły kampinoskiej), dlatego we wszystkich rodzinach docelowo musimy wymienić matki na te, wyhodowane z rezerwy genetycznej ze stada dr Łucji Skoniecznej.

Przed nami jeszcze dużo pracy, ale z pierwszym wyzwaniem poradziliśmy sobie bardzo sprawnie. Nie ma jak działanie zespołowe .

IMG_8466JPG


W skali całego kraju zachowanych jest jedynie kilkanaście czystych rasowo rodzin unikatowego na skalę światową podgatunku pszczoły środkowoeuropejskiej linii M kampinoska. To jest ostatni moment, żeby uratować "kampinoskiego żubra" przed wyginięciem!!


Dołącz do misji ratunkowej: https://zrzutka.pl/z/pszczolakampinoska
Udostępnij lub działajmy razem w Stowarzyszeniu Kampinoska.